AK Parti’den ‘seferberlik hali’ ve ‘sokak hayvanları’ düzenlemeleriyle ilgili açıklama

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sona erdi. Toplantı sonrası Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle:  MKYK’mızda kapsamlı değerlendirme yapıldı. Sayın cumhurbaşkanımızın yoğun mesaisi olacak. Başta Gazze meselesi olmak üzere. Parti içinde hep beraber aynı hedefe odaklanmamız konusunda açıklamalar yaptılar.

İRAN’IN YANINDAYIZ

Bir kere daha İran devletine taziyelerimizi sunuyoruz. Bu zor günlerinde kardeş İran’ın yanındayız. Akıncı İHA’nın zorlu hava koşullarında bir uçuş gerçekleştirerek merhum şahısların yerini tespit etmesi, Türkiye’nin bu alanda ne kadar geliştiğinin fevkalade göstergesidir.

NETANYAHU İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ ÖNEMLİ

Netanyahu’nun tutuklanması için karar talebi önemlidir. Bu talep Netanyahu ve bakanları doğrudan savaş suçlarından sorumludurlar. Burada umarız ki mahkemenin ön yargılama dairesi talebe uygun karşılık verir ve tarihin doğru yerinde durmak adına tutuklanma kararı çıkar. Başsavcı kararındaki nitelikli değerlendirmeler de çok önemli. Sivillerin aç bırakılması, kasten eylemlerde bulunulmasının altını çiziyor, savaş suçu işlendiğini ifade ediyor. Bütün eylemlerin Netanyahu’nun ve hükümeti tarafından gerçekleştirildiğini görüyoruz. Gecikmiş bir talep de olsa bizim için olumludur.

3 ÜLKE TARİHİN DOĞRU TARAFINDA

İspanya, Norveç ve İrlanda’nın Filistin’i tanıma kararı memnuniyet vericidir. 3 ülke de tarihin doğru tarafındadır. AB’nin tümü Filistin’i tanımalı. ABD’den duymamız gerekenleri duyuyoruz.

SORU CEVAP

SOKAK HAYVANLARI

Adı üstünde taslak. Bununla ilgili toplumda çeşitli talepler var. Üzerinde çalışılıyor. Önümüzdeki hafta ya da sonraki hafta TBMM’ye gelmesi planlanıyor. Çalışmamız tamamlanmadı.

AK PARTİ’DE DEĞİŞİM SÜRECİ

Bir değişim sürecinin başlangıcı yorumlarını gördüm. AK Parti’de değişim olağanüstü durum değil. Sürekli değişim içinde olan partiyiz. Bazı yerlerde değiştirme bazı yerlerde görev değişimi olacak. Bugün yarın da başka illerle ilgili tasarruf olacak.

SEFERBERLİK YETKİSİNİN DEĞİŞMESİ

Tüzük kaldırılıp yönetmenliğe çevrilince gündem oldu. Bu da olağan bir gündem. Seferberlik tüzüğü 1990 yılında hayata geçmişti. Bizim 2011 yılından itibaren değişen savaş koşulları ve teknolojileri etrafında bu tip belgelerin güncellenmesi gerekiyor. Burada stratekjik olan şudur. Savaş durumunda bütün milli güç unsurlarının TSK’ya destek verecek şekilde koordine edilmesi esastır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir